آموزش اکما اسکریپت (Ecma Script)

زبان جاوا اسکریپت ابتدا فقط در سمت سرویس گیرنده (client) مورد استفاده قرار میگرفت که بعد ها در سمت سرور (Server) هم مورد استفاده قرار گرفت این زبان هم مانند زبان هایی مثل c++ ، java و … از زبان C الگو گرفته وبه آن ها شباهت دارد و همچنین جاوا اسکریپت یک زبان مفسری ، ساخت یافته ، شی گراء و تابعی نیز هست

دسته‌بندی
طراحی سایت

معرفی جاوا اسکریپت 

شخصی به نام برندان ایچ که در شرکت Netscape مشغول به کار بود زبانی به نام  Mocha ایجاد کرد که این زبان بعد ها به نام live script  و در نهایت به نام Java Script تغییر کرد.

زبان جاوا اسکریپت ابتدا فقط در سمت سرویس گیرنده  (client) مورد استفاده قرار میگرفت که بعد ها در سمت سرور (Server) هم مورد استفاده قرار گرفت   این زبان هم مانند زبان هایی مثل c++ ، java  و … از زبان C  الگو گرفته وبه آن ها شباهت دارد و همچنین جاوا اسکریپت یک زبان مفسری ، ساخت یافته  ، شی گراء و تابعی نیز هست زبان های مفسری زبان هایی هستند که کامپایل نمیشوند ولی تفسیر میشوند از جمله زبان های مفسری میتوان به پایتون ، پی اچ پی ، پرل و … اشاره کرد و روش اجرای جاوا اسکریپت به این شکل است که این زبان خط به خط توسط مرورگر  (browser) تفسیر میشوند از دیگر ویژگی های این زبان میتوان به قابلیت پیاده سازی برای همه دستگاه از جمله موبایل ، وب و دسکتاپ اشاره کرد. 

در ابتدا برنامه نویسان حرفه ای توجه زیادی به زبان جاوا اسکریپت نداشتند و بیشتر برنامه نویسان مبتدی و آماتور و امثال آنها از این زبان استفاده میکردند اندکی بعد با به وجود آمدن ایجکس  (Ajax)  جاوا اسکریپت بیشتر مورد توجه برنامه نویسان حرفه ای قرار گرفت و توجه آنان را به خود جلب کرد در نتیجه درصد استفاده از جاوا اسکریپت به صورت چشم گیری افزایش پیدا کرد و کتابخانه ها و فریمورک های زیادی برای آن بوجود آمد که امکان استفاده از این زبان را نه تنها در وب بلکه خارج از وب هم مورد استفاده قرار میگیرد . 

شرکت NetScape   زبان جاوا اسکریپت رو برای استاندارد سازی به سازمان Ecma international  جهت استاندارد سازی ارسال کرد که نسخه استاندارد سازی شده جاوا اسکریپتEcma Scrip  نام گرفت .

 

اکما اسکریپت (Ecma Script)

همانطور که در بالا اشاره شد اکما اسکریپت نسخه استاندارد شده جاوا اسکریپت است استاندارد سازی جاوا اسکریپت از سال 1997 میلادی شروع شده و تا سال (2017) 8 نسخه از آن عرضه شده است که ES6  از جمله مهمترین نسخه ها است این نسخه در سال 2015 راهی بازار شد که انقلابی در جاوا اسکریپت بپا شد که حاصل آن فریمورک های بسیار قوی جاوا اسکریپت از جمله React  ، Angular و ... میباشد  اکما اسکریپت 6 ویژگی ها و امکانات بسیاری مانند class ، برنامه نویسی ماژولار ، promise ، Object Literals ، Filter  و امکانات بی شمار دیگری را برای برنامه نویسان عرضه کرد است و همه ساله امکانات و ویژگی های آن بهبود و افزایش پیدا میکند .

 

ویژگی های اکما اسکریپت 2015 (ES6)

Arrow Function :

Fat arrow function یکی از ویژگی های جدید اکما اسکریپت 6 هست که به برنامه نویسان کمک میکند تا بصورت راحت تر و کوتاه یک تابع تعریف کرده و به راحتی از آن استفاده بکند این ویژگی مشابه در Coffe Script ، جاوا 8 ، C# وجود دارد .

کلاس ها (Classes) :

کلاس ها در اکما اسکریپت 6 یه نمونه بسیار شیرین برای برنامه نویسی شی گراء هستن همچنین کلاس های موجود در ES6 مانند دیگر زبانهای شی گراء از ارث بری  ، نمونه ، انواع داده ،  Static  و متد سازنده پشتیبانی میکند و شما میتونید از این ویژگی اکما اسکریپت به راحتی استفاده کنید.

آبجکت (Object Literals) :

در این نوع آبجکت ها شما میتونید به صورت (key : value) مقدار دهی کنید و همچنین میتونید داخل این آبجکت تابع نیز تعریف بکنید برای مثال اگر شما نیاز به الحاق دو رشته یا یه همچین کاری رو بخواهید انجام بدین میتونید از توابع درون آبجکت استفاده کنید .

Template String :

شما برای این که بتونید با رشته ها و تگ های HTML  کار کنید و به صورت پویا المان و مقادیر رو درون صفحه مورد نظر قرار بدین میتونید از این ویژگی جدید اکما اسکریپت استفاده کنید و این ویژگی شباهتی به ویژگی کار با رشته ها در زبان های Perl ، Python دارد و برنامه نویسان میتوانند با این ویژگی مقادیر دلخواه را سفارشی سازی کنند.

Generators :

هنگامی که توابع استاندارد جاوا اسکریپت فراخوانی می شوند، آنها تا زمانی اجرا می شوند که یک مقدار را به دست بیاورند یا کارشان به اتمام برسد. در آن لحظه، کار تمام شده است. ES6 یک نوع جدید از توابع  را به نام Generator معرفی کرده است . که میتواند چندین بار به آن وارد یا خارج شد و همچنین آنها به ما اجازه کنترل روند را میدهند .

ماژول (Modules)  :

با این ویژگی اکما اسسکریپت میتوان  componentایجاد کرد که هم خطا یابی و هم مدیریت آنها به آسانی انجام خواهد گرفت و همچنین کد ها به شکل reusable خواهند بود که موجب کم شدن تعداد خطوط کد و خوانایی برنامه میشود و هیچ کدی به صورت نامنظم اجرا نمیشود مگر تا زمانی که اطلاعات در دسترس و قابل پردازش باشد.

سخن آخر

با توجه به ویژگی ها و امکانات موجود در جاوا اسکریپت یادگیری آن برای تمامی توسعه دهندگان ، فارغ از زمینه توسعه توصیه میشود امروزه از این زبان برای بسیاری از کارها استفاده میشود و به سادگی و سرعت میتوان برنامه های مورد نظر چه در زمینه وب ، موبایل و ... ایجاد کرد و این زبان امروزه از زبان های محبوب در بین برنامه نویسان میباشد و یکی از آینده دارت

قسمت 1
zip
حسین جعفری

حسین جعفری

0 دانشجو
2 دوره آموزشی
نظری وجود ندارد! شما اولین نفر باشید!
جهت ثبت نظر باید در سایت عضو شوید و یا وارد سایت شده باشید .
155000 تومان 175000 تومان
 • طول دوره
  1 قسمت
 • فصل ها
  1
 • دانشجویان
  0
 • زبان
  فارسی
 • سطح آموزش
  آسان
 • وضعیت دوره
  کامل
 • مدت زمان
  3 ساعت
 • حجم
  315M