تایپ اسکریپت
مدرس : حسین جعفری
زمان آموزش: 3 ساعت
حجم: 440M
وضعیت: تکمیل شده

30 هزار تومان
قیمت:

خرید و دانلود مشاهده سبد خرید
تایپ اسکریپت

مشخصات محصول

تایپ اسکریپت چیست ؟

تایپ اسکریپت یک زبان برنامه نویسی متن باز است که توسط شرکت ماکروسافت ارائه شده است . از زبان تایپ اسکریپت به عنوان superset  زبان جاوا اسکریپت یاد میشود تایپ اسکریپت ویژگی های پیشرفته شی گرائی جهت نوشتن برنامه های سمت سرور و کلاینت را ، با حداقل خطا فراهم میکند تایپ اسکریپت به یکی از ورژن های استاندارد سازی شده جاوا اسکریپت مثل es3  تا es6  کامپایل میشود که با تمام مرورگرهای فعلی سازگازی دارد و هنگام استفاده از تایپ اسکریپت در سکت سرور ، توسط nodejs بدون هیچ مشکلی قابل درک است این زبان بسیار به زبان برنامه نویسی سی شارپ شباهت دارد.

گفتنی است که آندرس هجلزیرگ پدر زبان برنامه نویسی سی شارپ در این پروژه فعالیت داشته است.

زبان تایپ اسکریپت زبان توصیه شده برای توسعه فریمورک محبوب انگولار 2 میباشد و همچنین با دیگر فریمورک ها و کتابخانه های جاوا اسکریپتی مانند react js  و vuejs  سازگاری دارد واگر قصد مهاجرت به یکی از فریمورک های مدرن جاوا اسکریپتی مانند انگولار را دارید میتوانید شروع به یادگیری زبان تایپ اسکریپت کنید .

 

چرا باید از تایپ اسکریپت استفاده کنیم ؟

یکی از ویژگی های بسیار خوب زبان برنامه نویسی تایپ اسکریپت پشتیبانی از ویژگی های زبان های شی گرایی است که به خوبی توسط تایپ اسکریپت پشتیبانی میشود که همین امر باعث میشود با سازماندهی به کدهای خود، کدهای بسیار کمتری نوشته شود.

یکی دیگر از مزیت های بسیار خوب این زبان این است که از ویژگی static types به نحو بسیار خوبی پشتیبانی میکند که این بدین معنی است که شما باید اول متغیر های خود را تعریف کرده سپس در ادامه به آنها مقدار دهی کنید البته باید دقت شود که مقادیری که به متغیر ها نسبت داده میشود باید با نوع متغیر تناسب داشته باشد . چرا که کامپایلر تمایز برای انواع داده ها تمایز قائل است و این تمایز موجب میشود تا کد های قابل فهم و خواناتری نوشته شود و باعث خطایابی آسان میشود

 

 

تاریخچه

تایپ اسکریپت ، پس از دو سال توسعه داخلی توسط ماکروسافت در 8 اکتبر سال 2012 منتشر شد در آن زمان تایپ اسکریپت فقط بر روی پلتفرم ویندوز و محیط کد نویسی ویژال استودیو پشتیبانی میشد و پلتفرم های لینوکس و مکینتاش قابلیت پشتیبانی این ززبان را نداشتند از سال 2013 افزونه ای توسط شرکت  palantir technologies برای محیط برنامه نویسی ایکلیپس طراحی شد که امکان استفاده از تایپ اسکریپت رو برای این محیط برنامه نویسی محیا کرد همچنین سایر محیط های برنامه نویسی هم از آن پشتیبانی کردند.

در تاریخ 22 سپتامبر سال 2016 ورژن 2.0 ار این زبان منتشر شد که ویژگی های بسیار خوبی رو به این زبان اضافه کرد .

انواع داده ای (Types)

یکی از برتری های تایپ اسکریپت به نسبت ES6  سیستم تقسیم بندی نوع ها است .از ویژگی های چک کردن نوع متغیر ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

1-کمتر در معرض نوشتن باگ قرار میگیرید

2-هنگام مطالعه کد های نوشته شده کدها خواناتر و تمیزتر خواهند بود .

نکته : نوشتن نوع داده ای هنگام تعریف متغیر اختیاری است .

 

کلاس ها (Classes)

تایپ اسکریپت از کلاس های ECMASCRIPT6  پشتیبانی میکند و تمام ویژگی های یک کلاس رو در بر دارد

 

Interface

واسط‌ها دقیقا مشابه کلاس‌ها بوده با این تفاوت که پیاده‌سازی نمی‌شوند. یعنی کد خاصی برای اجرای آنها ارائه نمی‌گردد. تنها نکته‌ای که وجود دارد: Interface ها شامل تعاریفی مانند events رویداده،  indexersشاخص‌ها methodsمتدها و properties (ویژگی‌ها) هستند.

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که interface ها چه کاربردی دارند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که interface ها قابلیت پیاده‌سازی چندین ویژگی از چندین interface مختلف را در یک کلاس در اختیار ما می‌گذارند